Kontiki 2012 Results       

THE RAFT

National Dress
Position Team
1 1st Durbanville
2
2nd Bergvliet

 

Tender Race

Position Team
1 1st Bergvliet
2 1st Blaauwberg
3 1st Naruna & Constantia
   

Raft Race

Position Team
1 DID NOT TAKE PLACE
2  
3  
     
     
John Delport Award (for Scout Spirit STA)
Position Team
1 2nd Bergvliet
2
1st Bergvliet
1st Muizenberg
 

John Stratton Trophy (for meal cooked on raft)

Position Team Points
1
2nd Bergvliet
62
2
1st Blaauwberg
58
3
1st Naruna & Constantia
57
4
1st Bergvliet
54
4
1st Wetton
54
5
1st Camps Bay & Sea Point
53
6
2nd Kenridge Air Scouts
51
6
1st Durbanville/Kraaifontein
51
7
Liesbeek District
50
8
Monte Vista Guide Company
49
9
Helderberg Rangers
47
10
1st Meadowridge
44
11
1st Factreton
43
11
1st Monte Vista
43
12
1st Fish Hoek
41
13
Impeeza District
40
14
Rhodes Rangers
38
14
2nd Plumstead
38
14
Cape Pen Rangers
38
15
1st Claremont
37
15
Fish Hoek Rangers
37
16
1st Bothasig
36
17
1st Muizenberg
34
18
1st Durbanville
32
19
1st Plumstead
17

Safmarine Trophy (for Spare Time Activities)

Position Team Points
1
2nd Bergvliet
186
2
1st Blaauwberg
174
3
Rhodes Rangers
167
4
1st Bergvliet
164
5
1st Muizenberg
161
6
Liesbeek District
159
7
2nd Kenridge Air Scouts
154
8
Helderberg Rangers
153
8
1st Durbanville/Kraaifontein
153
9
1st Claremont
150
9
1st Durbanville
150
10
Monte Vista Guide Company
147
11
2nd Plumstead
135
12
1st Fish Hoek
132
13
Fish Hoek Rangers
129
14
1st Camps Bay & Sea Point
120
15
1st Bothasig
117
16
1st Naruna & Constantia
114
17
Cape Pen Rangers
110
18
1st Monte Vista
108
19
1st Meadowridge
94
20
1st Plumstead
91
21
1st Wetton
75
22
Impeeza District
55
23
1st Factreton
41
     
     

D B McEwan Shield (for Raft Construction)

Position

Team

Points
1
1st Bergvliet
330
2
1st Bothasig
324
3
1st Durbanville
323
4
1st Factreton
315
4
Fish Hoek Rangers
315
5
1st Muizenberg
314
6
2nd Plumstead
313
6
1st Meadowridge
313
7
1st Blaauwberg
312
7
Cape Pen Rangers
312
8
Liesbeek District
305
9
Rhodes Rangers
304
9
1st Monte Vista
304
10
Monte Vista Guide Company
303
11
1st Fish Hoek
302
12
1st Camps Bay & Sea Point
301
13
2nd Kenridge Air Scouts
299
14
1st Wetton
298
14
2nd Bergvliet
298
15
1st Naruna & Constantia
293
16
1st Claremont
284
17
1st Plumstead
277
18
Helderberg Rangers
272
19
1st Durbanville/Kraaifontein
263
20
Impeeza District
262
     
     

Neville Coxon Trophy (Overall Competition Winner)

Position

Team

Points
1
1st Bergvliet
669
2
1st Blaauwberg
655
3
2nd Bergvliet
645
4
1st Durbanville
612
5
Rhodes Rangers
609
6
Liesbeek District
606
7
1st Muizenberg
590
8
Monte Vista Guide Company
589
9
2nd Kenridge Air Scouts
586
10
Fish Hoek Rangers
583
11
1st Fish Hoek
575
12
1st Camps Bay & Sea Point
571
13
2nd Plumstead
570
13
Cape Pen Rangers
570
14
Helderberg Rangers
565
15
1st Bothasig
560
16
1st Durbanville/Kraaifontein
558
17
1st Monte Vista
551
18
1st Claremont
549
19
1st Meadowridge
542
20
1st Naruna & Constantia
540
21
1st Wetton
509
22
1st Factreton
503
23
1st Plumstead
468
24
Impeeza District
439
     
     
     
     
 
     
THE FRINGE

Cross-Country

Cub Ummaan Aqedien
Brownie  
Junior Boy Tarkwin Williams
Junior Girl Georgia Warrin
Senior Boy  
Senior Girl Courtney Kemp
Veteran Christopher Combrink
Overall  
1 1st Bergvliet
2 1st Factreton
3 Liesbeek District
   

Kneeboard Relay

Position Team
1 1st Bergvliet
2 Liesbeek District
3 1st Blaauwberg
   

Tug-O-War

Position Team
1 1st Durbanville
2 1st Bergvliet
3 Liesbeek District
   

Volleyball

Position Team
1 1st Naruna & Constantia
2 2nd Kenridge Air Scouts
3 1st Blaauwberg
   
   
Fringe STA
Position Team
1 1st Camps Bay & Sea Point "B"
2 1st Bergvliet
3 Monte Vista Guide Company
   

Dolphin Trophy (Overall Fringe Winners)

Position Team
1 1st Bergvliet
2 Liesbeek District
3 1st Naruna & Constantia
 

 

All images and text on this website ęCOPYRIGHT 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,2010, 2011, 2012- SA Scout Association, Cape Western Area Sea Scouts